Pianki poliuretanowe to oszczędność energii

 Strona główna / Pianka poliuretanowa / Pianki poliuretanowe to oszczędność energii

Pianki poliuretanowe to oszczędność energii

Stale rosnąca populacja ludzka, wymusza na nas bardziej efektywne podejście do ogrzewania oraz do oszczędzania energii.

Ocieplenie poliuretanem Jest już nas 7 miliardów, a do roku 2030 liczba ludności może sięgnąć 8 miliardów. Wszyscy potrzebujemy energii, a ilość zasobów energetycznych spada. Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest redukowanie strat ciepła wynikających ze złej izolacji. Poprawa jej stanu to w praktyce tworzenie technologii cechujących się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, który nie rośnie zbyt gwałtownie z czasem. Od stosowanych w praktyce technik wymagamy także, by były bezpieczne tak dla ludzi, jak i dla środowiska.

Koniecznością praktyczną jest ich efektywność ekonomiczna oraz możliwie duża łatwość instalacji. Obecnie najbardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem problemu strat ciepła są pianki poliuretanowe. Pianki poliuretanowe najczęściej są wykonywane bezpośrednio na placu budowy. Wykorzystuje się specjalne płyny w pojemnikach ciśnieniowych, które po kontakcie z powietrzem i/lub odpowiednimi chemikaliami spieniają się tworząc warstwy izolacyjne. Ich szczególna zaletą jest eliminacja mostków ciepła. Pianki poliuretanowe można nabyć także w formie prefabrykatów, czyli gotowych płyt lub bloków do wyłożenia na ocieplanych powierzchniach.

Kluczową kwestią dla pianek poliuretanowych jest wykorzystywany w nich środek spieniający. To od niego zależy, czym wypełnione będą stanowiące 97% objętości komórki pianki. Sam szkielet uretanowy decyduje tylko o właściwościach fizycznych pianki, w tym o możliwości dyfuzji gazów pomiędzy komórkami i z otoczeniem. Im wyższa dyfuzja gazów, tym wyższy współczynnik przewodzenia ciepła, przez co pianka jest mniej efektywna. Dyfuzja jest łatwiejsza w piankach spienianych chemicznie i piankach otwartokomórkowych, trudniejsza jest w zamkniętokomórkowych piankach spienianych fizycznie. Znaczenie wymiany gazów z otoczeniem można wyraźnie ograniczyć poprzez stosowanie specjalnych powłok nakładanych na pianki natryskowe.